İlk İçerik Anasayfa Ülke Sayfası All 3M.com Site Map

Bant ile Birleştirme

3M, birleştirme ve montaja ihtiyaç duyulan her yerde çözüm sunabilecek kadar geniş bir ürün gamına sahiptir. İnce çift taraflı bantlar, kalın çift taraflı bantlar ve transfer bantları ürün gamının ana ürünleridir.

  • Çift taraflı bantlar ve transfer bantları, mobilya, beyaz eşya, otomotiv, üstyapı, tekstil, kırtasiye, reklam vb pek çok sektörde tercih edilen bir çözümdür. Farklı taşıyıcı malzeme ve yapıştırıcı gruplarından oluşan çeşitleriyle bant ailemiz sayısız ürüne sahiptir.
  • 3M çift taraflı ve transfer bant ailesi yüksek kalite ve dayanım sunar. İlk yapışma performansı yüksektir, farklı yüzeylerin ve yapışması zor malzemelerin dahi birleştirilmesinde etkin bir şekilde kullanılabilir.
  • 3M yüksek performanslı VHB akrilik bantlar, genleşmeyi kompanse eder, darbeyi sönümler ve çok güçlü bir bağlantı oluşturur.
  • 3M ATG transfer bant ailesi, özel tasarlanmış dispenserleriyle özellikle perde, testil, kırtasiye ve davetiye sektörlerinde kolay bir kullanıma sahiptir, kullanıcıya hız kazandırır.
  • 3M bant ailesi mekanik birleştirme yöntemlerine alternatif olarak kullanılabilir.
Bant Uygulaması

Bant ile yapıştırmanın kullanıcıya sağladığı avantajlar:

  • Farklı kalınlıklarda sunulabilen bant çeşitleriyle; yapıştırılan iki malzeme arasındaki yüzeyde bulunan boşluklar doldurulabilir.
  • Bantlar farklı sıcaklıklara ve kimyasallara karşı direnç gösterebilen, yüzey enerjisi düşük malzemeleri bile yapıştırabilecek teknik özelliğe sahiptir.
  • İstenen tüm özelliklere cevap verebilecek çeşitliliktedirler. (İlk yapışma performansı yüksek olan bantlar, uzun süre dayanan, darbe sönümleyen bantlar vs.)
  • Mekanik bağlantıların yerine geçerek, hafiflik sağlar, korozyon riskini azaltır, estetik görünüm sağlar ve üretim prosesini hızlandırır, maliyetlerinizi düşürür.

Elektronik switch montajı

3M çift taraflı switch halkalarında, çeşitli endüstri uygulamaları, yüksek performans gereksinimleri için farklı kalınlıkta yapıştırıcı ve polyester kağıt ya da polyester taşıyıcılar kullanılanılır. 3M’in yüksek performanslı akrilik yapıştırıcısı 200 MP, bu bantlarda kullanılmaktadır. Bu bantlar çift astarlı olup, switch’inizin zorlu ortam koşullarında (örneğin 200oC’ye kadar) ve sayısız çalıştırmada kullanılabilmesini sağlar.

Düşük yüzey enerjili plastik parçaların montajı

Yeni 360 serisi yüzey enerjisi çok düşük; polietilen, polipropilen ve toz boyayla kaplı malzemeler için özel olarak tasarlanmıştır. Sadece 10 saniyede performansının büyük kısmına ulaşır ve maksimum yapışma performansı eşsizdir.
En hızlı ve en güçlü yapışan bant serilerinden olan 360 serisin hem çift taraflı hem de transfer bantları mevcuttur. Otomotiv, elektronik ve beyaz eşya sektörü gibi hızlı yapışma, yüksek yapışma performansı beklenen sektorlerde ideal çözümdür.

Grafik ve Reklam Uygulamaları

3M yüksek performanslı çift taraflı bantlar çok yüksek düzeyde yapıştırıcı soyulma dayanımı ve kesme dayanımını bir arada sunarlar. Çok kuvvetli birleştirme gerektiren grafik uygulamaları ve pek çok genel endüstriyel uygulamada da tercih edilirler. Farklı taşıyıcılara sahip tiplerinde hem yüksek hem de düşük yüzey enerjili malzemelere iyi yapışma sağlayan aynı yapıştırıcı sistem kullanılmaktadır. Otomatik uygulama ekipmanları ile uygulanabilme özelliği vardır, koruyucuların tümü montaja yardımcı olabilmesi için özel olarak geliştirilmiş kolay açılma sistemine sahiptir.

Cephe cam montajı

3M yüksek performanslı VHB bantlar inşaat sektöründe de tercih edilmektedir. 3M VHB bantlar, çift taraflı yapısı ve güçlü akrilik yapıştırma sistemi ile titreşimi sönümler. Esnek yapısı sayesinde kalınlığının 3-5 katına kadar kopmadan uzar ve eski haline hemen geri döner. Bu kuvvetli özellikleri sayesinde camın metal panellere bağlanmasında, bina dış cephe kaplamalarında kullanılabilir. Aşınma , korozyon, nem gibi ağır şartlara dayanıklıdır, vidai perçin ve kaynak gibi tüm mekanik birleştirme yöntemlerine alternatiftir. Dış cephe montajı için özel geliştirirlmiş B23F ve G23F serileri ETA onaylıdır. Uygulaması kolay ve temizdir. VHB bantlar aynı zamanda inşaatlarda tavan panel montajında da kullanılabilir.

ATG bant uygulamaları

3M ATG bantları ters sarılmış transfer bantlarıdır. Bu bantlar 3M tarafından özel geliştirilmiş ATG 700 dispenserleri ile kolayca uygulanabilir. Yüksek ilk yapışma ve hızlı uygulama gerektiren, kağıt, karton yapıştırma, metal eklemesi, süslemesi, davetiye ve zarf imalatında, kredi kartı mektup uygulamalarında, conta, köpük yapıştırma işlemlerinde ideal çözümdür. Dispenserin kullanımı oldukça rahattır, bant uygulamasında, uygulamanın bittiği yerde bant otomatik olarak sıyrılır sökme işlemi gerektirmez. Malzemele ve uygulamaya bağlı olarak farklı yapışma kuvvetine sahip çeşitleri mevcuttur.

Ayna montajı

Değişik kalınlık ve yoğunluğa sahip 3M Çift Taraflı Köpük Bantlar; ayna, ahşap çıta vb yapıştırma işlemleri için mobilya sektöründe mükemmel sonuç verecektir. 3M çift taraflı köpük bant ailesinde bulunan 4492 serisi beyaz, siyah ve gri renklerde temin edilebilir. Plietilen köpük taşıyıcısı ve akrilik yapışkanı sayesinde güçlü bir bağlantı oluşturur. 3M tarafından özel geliştirilmiş yapısı ile esneklik sağlar, boşluğu kusursuz doldurur, pürüzlü ve düzensiz yüzeylere uyum sağlar. Aynı zamanda titreşimi sönümler, yüksek darbe dayanımı sunar ve yüksek ısıya karşı dayanım sağlar.

Yüksek performans gerektiren genel uygulamalar

3M 200MP yapıştırıcı teknolojisine sahip 467 ve 468 transfer bantları mükemmel kalitesi, yüksek yapışma performansı, nem, sıcalık ve kimyasal dayanımı ile pek çok uygulamada doğru seçenektir. 467 ve 468 transfer bantları taşıyıcısız akrilik yapışkan yapısı sayesinde otomotiv ve beyaz eşya sektöründe pek çok uygulamada ve parça montajında tercih edilebilirler. 0.05mm ve 0.13mm kalınlığa sahiptirler. Şekil verilmesi gereken uygulamalarda sahip oldukları yüksek kesme dayanımı sayesinde kaliteli çözüm sunarlar. Solvent, zayıf asit, baz, tuzlu su, temizlik solüsyonları ve dezenfektan, yağ dayanımları yüksektir.

Mekanik bağlantıya alternatif çözümler

3M yüksek performanslı VHB bantlar çift taraflı yapısı ve güçlü akrilik yapıştırma sistemi ile titreşimi sönümler. Esnek yapısı sayesinde kalınlığının 3-5 katına kadar kopmadan uzar ve eski haline hemen geri döner. Bu kuvvetli özellikleri sayesinde otomotiv, beyaz eşya, üstyapı üretimi, inşaat sektörü, ağır metal sanayinde kullanılabilir. Aşınma , korozyon, nem gibi ağır şartlara dayanıklıdır, vidai perçin ve kaynak gibi tüm mekanik birleştirme yöntemlerine alternatiftir. Mekanik bağlantıların yerine geçerek tasarımda hafiflik sağlar, her türlü malzemeyi birleştirir, farklı renkleri mevcuttur.

Sökülebilir takılabilir (açılabilir kapanabilir) sabitleme

Değiştirilebilir uygulamalar için bağlantı sağlayan Dual LockTM daha iyi bir görünüm, hızlı ve kolay birleştirme sağlar. Kullanıcıya, kolay takılabilme sökülebilme özelliği sayesinde esneklik sunar. Dual LockTM birleştirme sistemi; zamana, mekanik baskıya ve kimyasal bozulmalara karşı yüksek güce sahiptir, yüzeye güçlü yapışır. Mantar şeklindeki bağlar birbirine kilitlenip diğer sistemlere oranla 12 kat daha güçlü bir bağ oluşturur. Dişi ve erkek tarafı olmadığı için karışıklığa yol açmaz, uygulaması çok kolaydır. Sürekli değişim gerektiren; tabela, mağaza giydirme, reklam, mobilya, marine/yatçılık, araç içi giydirme (kapı içi ve genel trim uygulamaları), OGS cihaz vb bağlantıları için vazgeçilmez bir çözümdür. Sıcaklık dayanımı yüksektir; metal, cam, birçok plastik türü ve boyalı yüzeylere yapışabilir. Farklı boyutlardaki mantar sistemi ve bant kalınlığı sayesinde, farklı kuvvetlere karşı direnç gösterebilecek dar alanlarda dahi kullanılabilir. Hem uzun rulolar halinde hem de kısa sarım paketlerde temin edilebilir.

Uygulamalarımız hakkında bilgi almak ve daha fazla bilgi için : Bize Ulaşın