İlk İçerik Anasayfa Ülke Sayfası All 3M.com Site Map

Uzay ve Havacılık

Havacılık ve uçak sanayi ihtiyaçları ve gereklilikleri fazla olan bir piyasadır. 3M, uçak üreticileri ve operasyonel açıdan önemli olan taşeronlar aynı zamanda uçak bakım onarım atölyeleri için de çözümler üretir. Piyasanın istediği pek çok spesifikasyonu sağlar.

3M, müşterilerin istekleri doğrultusunda özel olarak geliştirilmiş yapıştırıcılar ve bantları piyasaya sunar. Tüm üretim tesislerimiz ISO 9001 ve 14001, bazı üretim tesislerimiz 9100 sertifikasına sahiptir.

3M, havacılık ve uçak sanayinin beklentilerini karşılayacak kalite ve performansı garanti etmektedir.

Uzay ve Havacılık Çözümleri

Montaj

Bal peteği yapıştırma

Kompozit paneller, hava taşıtı üretiminde kullanılan temel malzemelerden biridir. 3M 2216 yapısal epoksi yapıştırıcı kompozit panellerin farklı malzemelere eklenmesine de imkan verir. Esenek ve çok dayanıklı olan bu yapıştırıcı en zor uygulamalarda dahi üstün performans ve kuvvetli yapışma sağlar.

Aydınlatma montajı

3M Scotch-Weld TM su bazlı yapıştırıcı 30, pek çok iç giydirme montajında kullanılabilir. Çok amaçlı, dayanıklı, kuvvetli yapışan ve hızlı kürlenen bu ürün, hava taşıtlarının bakım işlemlerinde de parçaların yapıştırılmasını sağlar.

Yalıtım panel montajı

398FR bant serisi (FAR 25, Boeing ve Airbus onaylı) uçak kargo bölümünde kullanılan yalıtım panellerinin birbirine eklenmesinde kullanılabilir. Cam elyaf taşıyıcının yüksek gerilme dayanımı ve akrilik yapışkanın aleve dayanıklı yapısı sayesinde, bu yanmaz bant serisi mükemmel çözüm sunar.

Paspasların Yapıştırılması

3MTM çift taraflı bant 9731’de polyester taşıyıcının bir tarasında silikonlu basınca duyarlı yapışkan, diğer tarafında yüksek performanslı yapışkan kaplıdır. Paspasların yüzeye yapıştırılması için ideal bir çözüm yöntemidir.

Maskeleme

Boya maskeleme

Kağıt maskeleme bantları özellikle solventler ve yüksek sıcaklıklara dirençlidir. Yüksek kalitesi sayesinde, bu bant kenarında iz bırakmadan kolayca sökülür ve bu özelliği sayesinde hassas işlemlerde ve daha fazla verim elde etmeye çok uygundur.

Gürültü ve Titreşim

Gürültü ve Titreşim Sönümleme

3M 435 alüminyum bant, uçak gövdesi montajında parça birleştirme işlemlerinde uygulandığında, yolcu bölmesindeki gürültü ve titreşimin de önemli ölçüde azalmasını sağlar.

Koruma

Kimyasal Temizlemede Koruma

3M 425 alüminyum bant serisi, temizleme işlemi yapılırken uçak pencerelerine uygulanabilir. Yumuşak alüminyum taşıyıcıya sahip 425 serisi uçak pencerelerinin korunmasını sağlar.

Isıya Karşı Koruma

3M bant ailesi, ısıya karşı korunma sağlanması gereken uygulamalarda da çözümler sunuyor. Uzay ve havacılık sanayinde uçak endüstrisinde ihtiyaç duyulan kablo korunması ve diğer ısıya duyarlı parçaların ısıl eğilmeye karşı korunması için, 3MTM yüksek sıcaklık dayanımlı alüminyum/cam elyaf bantlar kullanılabilir.

Halı Koruma

Halılar üzerine uygulanabilen geçici koruyucu filmler; bakım, onarım ve montaj işlemleri yapılırken halıların zarar görmemesi için kullanılabilecek ideal ürünlerdir. Koruyucu filmler üzerinde sürekli yürünen ve hareket gören uygulamalarda üç haftaya kadar yapışkanı bozulmadan kalabilir. Çıkarıldığında iz bırakmaz. Ayrıca yanmaz seriler de mevcuttur.

Uygulamalarımız hakkında bilgi almak ve daha fazla bilgi için : Bize Ulaşın